Szkoła Podstawowa
im. Polskich Noblistów w Drążnej
2019-11-19 - Konkurs ekologiczny „Drugie życie śmieci” rozstrzygnięty
Konkurs ekologiczny „Drugie życie śmieci” rozstrzygnięty
Zadaniem uczestników było stworzenie ekologicznego hasła lub wykonanie dekoracyjnego przedmiotu z odpadów nadających się do ponownego wykorzystania (papier, metal, szkło, plastik itp.). Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego, uwrażliwienie młodzieży na problematykę związaną z segregacją śmieci. Uczniowie klasy VI i VII przygotowali hasła o tematyce związanej z segregacją lub ponownym wykorzystaniem odpadów. Jeżeli chodzi o zadanie drugie to uczniowie przygotowali między innymi: lampki nocne, choinkę, świeczniki, samochody, bukiety kwiatów, zegar, skarbonkę, czołg, laptop, wazon, solniczkę, koszyczek. Nagrody otrzymali: Izabela Wrzesińska, Adam Szrama, Franciszek Grochowski, Bartłomiej Purul, Błażej Nazaruk. Wyróżnienia otrzymali: Klasa I – Miłosz Piński, Amelia Kalecka, Klasa II – Julia Kalecka, Marysia Sabała, Klasa III – Damian Kukulski, Klasa V – Kinga Kamińska, Wojciech Piński, Gracjan Kapuściński, klasa VI –Roksana Gołdych, Klasa VII – Szymon Kukulski, Bartosz Molenda, Klasa VIII – Milena Szykowna, Martyna Kamińska.
DS
 
 
2019-11-15 - spotkanie uczniów klasy II z japońskim teatrzykiem Kamishibai
Uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej spotkali się po raz kolejny z propozycjami nauki przez zabawę – japońskim papierowym teatrzykiem Kamishibai. Poznali bajkę edukacyjną autorstwa Anny Onichimowskiej z przepięknymi ilustracjami Marianny Sztymy. Mali Czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści „Po drugiej stronie gór” - projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych", a następnie włączyli się do dyskusji o tym, co każdy z nas może zrobić, aby zaoszczędzić wodę. Pomysłów było wiele. Na podsumowanie zajęć podopieczni wykonali w grupach plakaty dotyczące segregacji odpadów. Zajęcia prowadziła Karola Glasner – nauczycielka bibliotekarka CDN PBP Konin filia Koło.
Bajka Anny Onichimowskiej została przygotowana w ramach projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych" realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA współfinansowanego w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
GW
 
 
2019-11-13 - zbiórka nakrętek dla Justyny trwa
Rok 2019/2020 to kolejny rok szkolny, w którym nasza szkoła włącza się do akcji zbierania nakrętek dla potrzebujących. Tym razem uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zbierają nakrętki na rzecz Justyny Wachowskiej, która w wieku 3 miesięcy zachorowała na wirusowe zapalenie mózgu. Choroba pozostawiła trwałe ślady na jej zdrowiu: niedowład spastyczny lewostronny, padaczkę, upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim. Ponadto Justyna nie potrafi mówić i chodzić. Mimo wielu przeszkód, które Justyna musi pokonać każdego dnia jest ona pogodną dziewczynką otwartą na ludzi, która uwielbia spacery oraz wycieczki. Aby ułatwić jej wyjścia z domu potrzebny jest dla niej specjalny podnośnik, który ułatwi jej przemieszczanie się oraz codzienną pielęgnację i kąpiel. Koszt takiego podnośnika jest bardzo wysoki i dlatego postanowiliśmy poprzez zbiórkę nakrętek pomóc jej rodzicom w zbiórce potrzebnych pieniędzy.
Wierzymy, że z pomocą wszystkich aktywnie biorących udział w zbiórce nakrętek Justyna będzie mogła w łatwiejszy sposób przemieszczać się.
Nakrętki będziemy zbierać cały rok szkolny. Osoby, które chcą się przyłączyć do naszej akcji serdecznie zapraszamy.
MB
 
 
2019-11-12 - obchody Dnia Niepodległości w szkole w Drążnej
Polska Ci taka bliska…
Dnia 12 listopada 2019r. w naszej szkole uczciliśmy pamięć tych, którzy poświęcili życie walce o niepodległość Ojczyzny. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia spektaklu, którym oddaliśmy hołd naszym pradziadkom, bo to oni dzięki patriotycznemu sercu uratowali najcenniejsze wartości, takie jak: tradycja, wiara i język ojczysty. Natomiast społeczność lokalna spotkała się na wieczornicy pt. "Pisk Białego Orła". Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Radni Gminy Słupca: Pan Jan Kujawa i Pan Damian Piasecki, proboszcz parafii Młodojewo ks. Tadeusz Stasiak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Purul, Prezes Caritas Młodojewo Pani Katarzyna Sobczak, sołtys sołectwa Drążna Pan Marek Miętkiewicz, Pani Wanda Pałucka, Pani Zofia Sobczak oraz Pani Genowefa Waliszewska, Rodzice, społeczność Drążnej i okolic.
Część artystyczna przypomniała odbiorcom atmosferę strasznych czasów z okresu zaborów. Polacy nie tylko przelewali krew, lecz także walczyli piórem, malując obrazy, tworząc muzykę ku pokrzepieniu serc. W listopadową zadumę wprowadziły nas piosenki patriotyczne w wykonaniu Wiktorii Sobczak, Nikoli Gołębiowskiej, Patrycji Baranowskiej i Wiktorii Cierniak. Natomiast umiejętności aktorskie zaprezentowali: Kacper Staszak, Dominik Czerniejewski, Wiktoria Sobczak, Wiktoria Cierniak, Kinga Andrzejewska, Roksana Gołdych, Karina Bartyszak, Martyna Kamińska, Maria Siuda, Julia Strzelczyk, Julia Gorzelańczyk, Kinga Kamińska, Marta Roszak, Amelia Skrzydlewska, Alan Witasik, Adam Szrama, Krzysztof Szczepaniak, Jakub Kołodziejczak.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
BB
 
 
2019-11-12 - Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
12 listopada 2019r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji czytelniczej sieci sklepów Biedronka „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Głównym celem działań podjętych w ramach akcji było budowanie nawyku codziennego czytania wśród  uczniów kl. I -III. Dzieci brały czynny udział m.in. w Dniu Głośnego Czytania, sprawdzały swoją wiedzę w quizie ,,Milionerzy” czy wykonywały dekorację  do przygód Słodziaków z materiałów użytych wtórnie. Doskonałą motywacją do codziennego czytania okazały się mini- albumy uzupełniane sukcesywnie naklejkami za wykonanie zadania. Najbardziej wytrwałym czytelnikiem okazał się Damian Kukulski z kl. III. Wyróżnieni zostali również: kl. I- Amelka Kalecka, Martynka Chorążyczewska, Błażej Nazaruk, kl.II – Zuzia Małecka, Julka Kalecka, Kacper Hemmerling, kl. III- Iza Wrzesińska, Iga Parol, Michał Kwiatkowski, Nikodem Stasiak. Nasi młodzi czytelnicy zostali nagrodzeni upominkami, choć największą nagrodą jest budząca się w nich prawdziwa pasja czytania. Gratulujemy!
HW
 
 
2019-11-12 - spotkanie uczniów klasy VIII z lekarzem
12 listopada 2019 r. w ramach realizacji doradztwa zawodowego zostało zorganizowane kolejne spotkanie dla uczniów klasy VIII. Tym razem naszą szkołę odwiedził i przybliżył specyfikę zawodu lekarza Pan dr Jan Woźniak z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy. Zaproszony gość wyjaśnił młodzieży kim jest lekarz, za co jest odpowiedzialny, jakie są jego zadania oraz jakie musi posiadać predyspozycje, żeby wykonywać tak ważny zawód. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wyglądają studia, staż, specjalizacja oraz zwykły dzień z życia lekarza anestezjologa. Zawód lekarza wymaga poświęcenia, zaangażowania, wrażliwości oraz empatii. Pan doktor pomógł uczniom zrozumieć, że jest to zawód z misją, który wymaga odporności psychicznej.
MB
 
 
2019-11-11 - delegacja naszej szkoły i poczet sztandarowy na Gminnych Obchodach Narodowego Dnia Niepodległości
 
2019-11-10 - Kibicuj z klasą
10 XI 2019r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się do Poznania na mecz piłki nożnej  polskiej ekstraklasy: Lech Poznań - Korona Kielce. W ramach akcji "Kibicuj z Klasą" odbywającą się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki uczniowie mieli okazję na żywo oglądać i kibicować zespołom z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Mieli także możliwość kształtowania właściwej postawy kibica sportowego i mogli aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas w grupie rówieśniczej.
 
 
 
2019-11-08 - Śniadanie Daje Moc
Nasza szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Ponieważ dzień 8 listopada został ustanowiony jako Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, dlatego właśnie tego dnia uczniowie klas I-III przyrządzali wspólnie zdrowe i pożywne śniadanko. Wszyscy bardzo solidnie przygotowali się do tego dnia. Nie zabrakło pieczywa, wędlin, serów, płatków śniadaniowych, jogurtów, mleka i warzyw. Ze zgromadzonych produktów dzieci przygotowały apetyczne, smaczne i zdrowe kanapki. Przyjemnie było zasiąść za długim stołem nakrytym białym obrusem i zjeść je w towarzystwie koleżanek i kolegów. Dopełnieniem śniadania były sałatki owocowe, soki i owoce.
Dzieci obejrzały także prezentację dotyczącą 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to sięganie po nabiał, ryby, mięso, ciemne pieczywo, picie wody i soków, unikanie słodkich przekąsek w postaci słodyczy czy chipsów.
Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
 
 
 
 
2019-11-08 - Szkoła do Hymnu
8 listopada 2019r. o symbolicznej godzinie 11:11 w ponad 20 000 szkół wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". W tym wydarzeniu wzięła również udział Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej. To jeden z pierwszych elementów składających się na obchody tegorocznego Święta Niepodległości w Drążnej.
 
 
 
2019-11-06 - finał zbiórki "Opatrunek na ratunek"
Tak, jak w poprzednich latach, także w 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej włączyli się do ogólnopolskiej akcji „OPATRUNEK NA RATUNEK” prowadzonej przez wolontariuszy z Fundacji Redemptoris Misio w Poznaniu. Celem akcji było zbieranie środków opatrunkowych dla najbiedniejszych i najbardziej chorych ludzi w Afryce, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i którzy korzystają z opieki medycznej zapewnianej im przez misyjne szpitale i przychodnie. W zbiórce brali udział uczniowie wszystkich klas szkoły wraz z wychowawcami.
W wyniku przeprowadzonej zbiórki udało się zebrać znaczną ilość opatrunków, które poprzez poznańską fundację przekazane zostaną potrzebującym w Afryce. Zebrane środki opatrunkowe: gazy, bandaże, plastry i rękawiczki jednorazowe pomogą w opatrywaniu ran w misyjnych szpitalach i przychodniach. Zebrane podczas tegorocznej akcji opatrunki wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” będą stosować m.in. w Kamerunie, Zambii, Rwandzie, Kenii, Togo, Ghanie.
 
 
plakat i fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”
 
 
2019-11-06 - przekazanie zebranej w szkole karmy na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Katarzynowie
W naszej szkole w październiku prowadzona była zbiórka karmy dla psiaków ze schroniska. Dnia 6.11 uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do schroniska w Katarzynowie aby zawieźć ponad 70kg karmy. Opiekunami akcji była pani A. Majdecka oraz p. M. Grabarska. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.
MG
 
 
201-11-04 - Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w unihokeju chłopców
Dwanaście reprezentacji szkół z terenu Powiatu Słupeckiego wzięło 4 XI 2019r. udział w Mistrzostwach Powiatu Słupeckiego w unihokeju chłopców w kategorii klas VI i młodszych. Wśród tych szkół znalazła się także reprezentacja szkoły z Drążnej, która rywalizowała w grupie z rówieśnikami z Kowalewa Opactwa i Lądku. W pierwszym meczu przegraliśmy z drużyną z Kowalewa Opactwa 4:0 a w drugim - 2:0 z zespołem z Lądku i nie przeszliśmy do kolejnych etapów turnieju, zajmując ostatecznie miejsce IX - XII.
Skład drużyny z Drążnej:
Adam Szrama, Filip Wróblewski, Oliwier Walisiak, Gracjan Sypniewski, Jakub Kozłowski, Wojciech Piński, Paweł kalecki, Jakub Kozłowski, Łukasz Graczyk, Konrad Graczyk, opiekun Grzegorz Wysocki.
GW
 
 
2019-10-31 - uczniowie odwiedzają Muzeum Regionalne w Słupcy
W czwartek 31 października 2019r. uczniowie z klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej udali się do Muzeum Regionalnego w Słupcy. Wizyta ta pozwoliła im w interesujący sposób dowiedzieć się jak wygląda len i jakie są jego zastosowania. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały film animowany „Króliczka Trusia i Lniana Wróżka”, a następnie zapoznały  się z ekspozycją muzeum prezentującą sprzęt do obróbki lnu. Z kolei w czasie warsztatów plastycznych uczniowie wcielili się w rolę projektantów ubrań – projektowali lnianą sukienkę dla bohaterki obejrzanego filmu.
Wiele wrażeń zwiedzającym dostarczyła także wystawa ukazująca posterunek policji z lat 30-tych XX wieku – dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć realia pracy policji w przeszłości.
Wizyta w Muzeum pozwoliła uczniom w bardzo ciekawy sposób poznać kolejne fragmenty naszej przeszłości i dzięki temu lepiej je zrozumieć.
HW
 
 
2019-10-30 - wyróżnienie dla naszej uczennicy w powiatowym konkursie plastycznym
„Ja i moja rodzina” to temat powiatowego konkursu plastycznego, skierowanego do dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Powiatu Słupeckiego. 30 października 2019r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy miało miejsce podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom konkursu.
Tematem konkursu była rodzina widziana oczami dziecka, najpiękniejsze chwile spędzane z rodziną i najcenniejsze wspomnienia. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt komisji konkursowej w składzie: plastyk z Miejskiego Domu Kultury Pani Monika Mikołajczak oraz nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 Pani Adrianna Olczak. Spośród 66 prac, które zostały nadesłane z 12 szkół, komisja wybrała 25 prac szczególnie zasługujących na wyróżnienie. Miło jest nam poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej Roksana Gołdych, która pod kierunkiem nauczyciela plastyki - Pani Justyny Marszałkowskiej wykonała wyróżnioną pracę konkursową.
DS
zdj. M. Kryczka
 
 
Zaproszenie Wójta Gminy Słupca na Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
 
Konkurs Ekologiczny „Drugie Życie Śmieci”
Konkurs Ekologiczny „Drugie Życie Śmieci”
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej zaprasza do udziału w Konkursie Ekologicznym Drugie Życie Śmieci. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – VIII.
Zadaniem uczestników będzie stworzenie ekologicznego hasła lub wykonanie dekoracyjnego przedmiotu z odpadów nadających się do ponownego wykorzystania (papier, plastik, metal itp.). Termin dostarczenia prac mija 15 listopada. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć w regulaminie.
Regulamin konkursu ekologicznego „Drugie życie śmieci”
I. Organizatorzy
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej
II.Uczestnicy
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów  w Drążnej
III. Cel konkursu
- kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży
- pobudzenie zainteresowania problemami ekologicznymi
- kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego
- uwrażliwienie młodzieży na problematykę związaną z segregacją śmieci
- wpojenie młodym ludziom, że wiele niepotrzebnych surowców można w kreatywny sposób przetworzyć
- wdrożenie do twórczego myślenia
IV.Zasady i przebieg konkursu
1.Zadanie pierwsze polega na wymyśleniu hasła o tematyce ekologicznej związanego bezpośrednio z segregacją lub ponownym wykorzystaniem odpadów. Przy ocenie będą brane pod uwagę:
- zawartość merytoryczna hasła
- kreatywność autora
2.Zadanie drugie polega na wykorzystaniu odpadów nadających się do przetworzenia (szkło, plastik, papier, metal i inne.) do utworzenia z nich nowej, praktycznej lub dekoracyjnej rzeczy. Przy ocenie będą brane pod uwagę: Kreatywność autora, funkcjonalność i estetyka stworzonego przedmiotu.
3.Praca powinna być opisana:
- imię i nazwisko autora, klasa
Termin: Hasło lub praca powinna zostać dostarczona do sekretariatu szkoły do 15.11.2019r.
4.Prace oceniane będą w 2 kategoriach:
- uczniowie klas 1-3
- uczniowie klas 5-8
Autorzy najlepszych prac wyłonieni przez komisję konkursową otrzymają atrakcyjne nagrody.
Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 listopada.
 
2019-10-30 - zawody sportowe w unihokeju o Puchar Wójta Gminy Słupca
W dniu 30.10.2019r. na Hali Sportowej w Kowalewie Opactwie odbyły się zawody sportowe w unihokeju o Puchar Wójta Gminy Słupca w kategorii chłopców i dziewcząt klas VII i młodszych. W zmaganiach sportowych wśród chłopców udział wzięły szkoły podstawowe z Drążnej, Cienina Kościelnego, Cienina Zabornego, Koszut oraz gospodarza zawodów Kowalewa Opactwa. Drużyny rozegrały turniej systemem każdy z każdym. Nasi uczniowie po dwóch wygranych meczach, jednym remisie i jednej porażce zajęli II miejsce w turnieju.
Wyniki naszej drużyny:
Kowalewo Opactwo - Drążna 2:0
Drążna - Koszuty 1:0
Drążna - Cienin Kościelny 0:0
Drążna - Cienin Zaborny 2:1
Szkołę z Drążnej reprezentowali: Filip Wróblewski, Adam Szrama, Konrad Grzelak, Łukasz Grzelak, Gracjan Sypniewski, Paweł Kalecki, Jakub Kozłowski, Oliwier Walisiak, Wojciech Piński.
GW
 
 
2019-10-29 - Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców
29 X 2019r. na hali sportowej w Koszutach zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców w kategori klas VII - VIII. Do zmagań sportowych zgłosiło się osiem drużyn dziewcząt i dziewięć chłopców, a wśród nich uczennice i uczniowie z naszej szkoły. Wśród dziewcząt: Daria Żak i Martyna Kamińska oraz chłopcy: Bartosz Molenda i Igor Jóźwiak. W drodze losowania dziewczęta z naszej szkoły zostały przydzielone do grupy z koleżankami ze Słupcy, Strzałkowa i Ratynia. Chłopcy znaleźli się w grupie z rówieśnikami z Koszut i Ratynia. Chłopcy po dwóch porażkach 3:0 nie zdołali wyjść z grupy i zajęli ostatecznie miejsce VII - IX w turnieju. Dziewczęta po pierwszej porażce 3:0 ze Strzałkowem wygrały dwa następne mecze grupowe z Ratyniem i Słupcą 3:0 i z drugiego miejsca awansowały do półfinału. Na tym etapie rozgrywek zmierzyły się z drużyną z Zagórowa. Po bardzo dobrym meczu wygrała nasza drużyna 3:0. W finale znowu zmierzyliśmy się z drużyną ze Strzałkowa i tak jak w meczu grupowym ulegliśmy rywalkom 3:0. Dzięki zajęciu II miejsca w turnieju uczennice nasze będą reprezentować Powiat Słupecki na zawodach rejonowych.
GW
 
 
2019-10-28 - Historia łączy pokolenia - udział w akcji BohaterON
Historia łączy pokolenia
Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji BohaterOn, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także popularyzowanie wśród młodego pokolenia historii Polski XX wieku. Uczniowie wykonali kartki oraz laurki dla Powstańców Warszawskich jako dowody uznania dla ich heroicznej walki w obronie stolicy. Na zajęciach historii, w oparciu o udostępniony przez organizatorów akcji materiał edukacyjny, przybliżono uczniom tematykę II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Zapoznano młodzież z sylwetkami wybranych Powstańców Warszawskich, którzy podjęli trud obrony Ojczyzny (uczniowie mogli skorzystać z linku zawierającego galerię zdjęć, biogramy i wspomnienia powstańczych dni). Dopełnieniem całości była projekcja filmu "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy, która poszerzyła wiedzę z okresu II wojny światowej, podkreśliła okrucieństwo militarnych konfliktów i tragizm losów osób, które narażały swoje życie za wolną Polskę.
BB
 
 
2019-10-28 - II Gminny Dzień Języków Obcych
Dnia 28 października uczniowie klasy 8 wzięli udział w II Gminnym Dniu Języków Obcych. Dziewczęta tańczyły, a chłopcy reprezentowali szkołę w quizie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Obie drużyny spisały się na medal!
Kinga, Julia, Wiktoria, Karina, Daria, Kacper, Dominik, Alan! Brawo!!
AM
 
 
2019-10-28 - Dzień Walki z Głodem
Członkowie szkolnego koła PCK włączyli się w Światowy Dzień Walki z Głodem. Światowy Dzień Walki z Głodem to akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów trzeciego świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ogólnopolska Kampania Walki z Głodem, którą Polski Czerwony Krzyż prowadzi ma także na celu edukację społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Co roku z okazji tego dnia w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy i zbiórki żywności. Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Szczególnie narażone na negatywne skutki niedożywienia są dzieci oraz młodzież. W tym dniu uczniowie naszej szkoły przygotowali tosty, które następnie rozdane były w szkole.
ES
 
 
2019-10-25 - Święto Chleba i Pyry
     25 października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Chleba i Pyry. Pragniemy, aby nasi uczniowie pamiętali o polskich tradycjach, zwyczajach i wartościach, pielęgnowali je. Naszym obowiązkiem jest przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Poprzez świętowanie tych dwóch podstawowych produktów naszego pożywienia zwróciliśmy naszym uczniom uwagę, iż szacunek do chleba celebrowany jest od zarania dziejów, aż po dzień dzisiejszy, to część naszego dziedzictwa kulturowego, oparty na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Kiedyś starano się, aby chleb się nie zmarnował, nie upadł na ziemię, aby nie został wyrzucony na śmietnik, aby nie wbijać w niego noża przed nakreśleniem na nim znaku krzyża... dzisiaj bywa z tym bardzo różnie. Musimy pamiętać, że chleb na przestrzeni wieków stał się w Polsce nie tylko symbolem pożywienia, ale i... życia. W tradycji chrześcijańskiej jest traktowany ze szczególną czcią, ponieważ uważano go za materię pośredniczącą w kontaktach ludzi ze światem boskim.
     Uczniowie dowiedzieli się także, że ziemniaki określano kiedyś „diabelskimi warzywami” lub „jabłkami ziemnymi”. Ich pierwsze uprawy pojawiły się w Małopolsce, zaś hodowcami była szlachta ariańska. Przywiózł je król Jan III Sobieski spod Wiednia dla swej Marysieńki.
Polacy szybko odkryli, że one nie tylko rozwiązują problem głodu, pozwalają rosnąć populacji, ale i bogacić się państwu. W naszym kraju ziemniaki mają kilka różnych nazw i tak w Wielkopolsce to pyry, na Śląsku kartofle, w górach mówią grule, na Kaszubach bulwy, a na Kresach to barabole.
     Po wysłuchaniu informacji o dwóch podstawowych produktach pożywienia człowieka, uczniowie klas V - VIII otrzymali dwa zadania do wykonania. Pierwsze z nich to zrobienie plakatu o tematyce „Szacunek do chleba”, a drugie to stworzenie stworków-potworków z ziemniaków.
     Młodzież z wielkim zapałem zabrała się do pracy, wykazując się przy tym niezwykłą kreatywnością. Wspaniałe wytwory ich pracy wzbudziły zachwyt.
     Tego dnia również wśród najmłodszych, czyli klas I - III panowała „ziemniaczana atmosfera”. Czekało na nich sporo atrakcji. Najpierw wykonywali „cudeńka z pyrów”, a fantazji przy tym im nie brakowało. Następnie brali udział w konkurencjach zręcznościowych np. „sadzenie ziemniaków”, rzucanie pyrą do celu, czy „ziemniak parzy”, zabawy wzbudziły wiele emocji i śmiechu. Uczniowie poznali także piosenkę o tematyce „ziemniaczanej”. Wspólna zabawa to świetna okazja do integracji społeczności szkolnej.
     Ten wyjątkowy dzień w szkole dostarczył naszym uczniom również mnóstwa wrażeń smakowych, bo na koniec każdy skosztował pysznego gziku z pyrami, frytek oraz świeżego chleba i bułek z masłem.
     Smakołyki mleczne - ser, mleko, śmietanę i masło otrzymaliśmy od Spółdzielni Mleczarskiej w Strzałkowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy!
AK

 
 
2019-10-25 - Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w Unihokeju chłopców
W dniu 25.10.2019r. na hali w Kowalewie Opactwie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w unihokeju chłopców w kategorii klas VII - VIII. W zmaganiach udział wzięło 13 szkół: z Drążnej, Cienina Zabornego, Zagórowa, Koszut, Kowalewa Opactwa, Wólki, Ratynia, Łukomia, Słupcy nr 1, Słupcy nr 3, Trąbczyna, Ciążenia, Lądku. Zespoły zostały podzielone na 4 grupy. Nasi uczniowie znaleźli się w grupie z rówieśnikami z Trąbczyna i Wólki. W pierwszym meczu ulegliśmy drużynie z Trąbczyna 2:0, a w drugim zremisowaliśmy 2:2 z zespołem z Wólki. Zajmując 3 miejsce w grupie nie awansowaliśmy do dalszej fazy rozgrywek kończąc zawody na miejscu IX - XIII. Szkołę z Drążnej reprezentowali: Jakub Strzelczyk, Bartłomiej Purul, Bartosz Molenda, Fabian Tylkowski, Szymon Kukulski, Igor Jóźwiak, Jakub Kołodziejczak, Alan Witasik, Adrian Nowaczyk, Mateusz Krysiński, Kacper Staszak.
 
 
 
2019-10-24 - Szkoła Pamięta
Szkoła pamięta
Obchody uroczystości państwowych i ważnych rocznic dla Polaków są doskonałą okazją do kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów i społeczności lokalnej. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej regularnie włącza się w szereg akcji o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, których nadrzędnym celem jest wychowanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla przeszłości. Pielęgnowanie tradycji i wspominanie ważnych wydarzeń historycznych to stały punkt programu wychowawczego szkoły w Drążnej.
 
W 2006 roku uczniowie zaopiekowali się cmentarzem ewangelicko-augsburskim w Kochowie, który z upływem czasu tracił swoją wartość lokalnego zabytku i popadał w ruinę i zapomnienie. Aby przywrócić świetność tego XIX-wiecznego obiektu uczniowie, nauczyciele, rodzice wspólnie z władzami Gminy Słupca, mieszkańcami wsi Kochowa oraz wieloma ludźmi dobrej woli przystąpili do renowacji cmentarza. Czas jego porządkowania był bardzo intensywny – usunięte zostały zmurszałe pnie i krzaki, wycięto gałęzie i zarośla, wyzbierano śmieci i różne odpady. W ramach prac renowacyjnych naprawiono ogrodzenie, uporządkowano nagrobki, zamontowano krzyże, ławki, tablicę informacyjną oraz bramę wejściową. Wyrównano także drogę dojazdową do cmentarza i postawiono znak informacyjny o istniejącym obiekcie religijnym.
 
Zaadoptowanie przez uczniów obiektu w Kochowie przyczyniło się do poszerzenia ich wiedzy na temat historii lokalnego zabytku - najstarszy nagrobek na cmentarzu pochodzi z 1870 roku, ale jest tu też wiele mogił bezimiennych z nieokreślonych lat. Kolejne roczniki absolwentów szkoły w Drążnej znają doskonale to wyjątkowe miejsce położone wśród pól, w odległości 600 metrów na zachód od drogi Słupca-Giewartów, zajmujące 0,12ha powierzchni. Niedaleko cmentarza w przeszłości przebiegała granica rosyjsko-pruska.
 
W ciągu roku szkolnego uczniowie dbają o porządek na cmentarzu i w jego otoczeniu. Regularnie przed Świętem Zmarłych społeczność szkolna organizuje zbiórkę zniczy, kupuje kwiaty i odwiedza cmentarz. Wszystkie te działania wyzwalają w młodym pokoleniu potrzebę działania na rzecz wspólnego dobra, budują poczucie jedności z „małą ojczyzną”, rozbudzają w nich zainteresowanie historią swego regionu, a także uczą odpowiedzialności za materialne dziedzictwo kultury.
 
 
 
2019-10-23 - Nasi uczniowie wyruszają w podróż do wnętrza Ziemi
Marzyłeś kiedyś, aby wybrać się w podróż do wnętrza Ziemi? Taką szansę mieli uczniowie klasy V pod opieką pani Danuty Samul w Kopalni Soli w Kłodawie. Znajduje się tam najgłębsza trasa turystyczna na całym świecie, która pozwala zjechać windą 600 m pod powierzchnię ziemi. A będąc już na samym dole można m.in. odwiedzić kaplicę, w której jest solna rzeźba przedstawiająca św. Kingę, patronkę górników solnych.
Wyjazd do Kłodawy był kolejnym z działań, w którym uczniowie ze szkoły w Drążnej i ze szkoły w Ostrowitem brali udział w ramach Programu Profilaktycznego „Spójrz Inaczej” prowadzonego przez Stowarzyszenie Młode Ostrowite.
MJ
 
 
2019-10-23 - Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w Unihokeju Dziewcząt
23 października na hali w Kowalewie Opactwie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w Unihokeju Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. O prymat Mistrza Powiatu walczyło aż 13 zespołów. Nasza drużyna reprezentowana przez: Nadię Gołdych, Kingę Andrzejewską, Wiktorię Sobczak, Lidię Bagrowską, Wiktorię Cierniak, Julię Strzelczyk, Karinę Bartyszak, Darię Żak ostatecznie zajęła miejsce IX - XIII.
Opiekun zespołu: Monika Barańska
MB
 
 
2019-10-22 - policja w naszej szkole
Na zaproszenie Pani Moniki Barańskiej w dniu 22 października 2019 roku dla uczniów klasy VIII zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami zawodu policjanta. Zaproszeni goście przypomnieli, że głównym zadaniem Policji jest wykrywanie, rozpoznawanie i przeciwdziałanie łamaniu prawa, oraz ochrona zdrowia i życia obywateli. Przybliżyli uczniom jakie trzeba spełnić wymagania aby zostać w przyszłości policjantem, jak wyglądają warunki pracy funkcjonariusza Policji oraz jakie są jego obowiązki.
Zawód policjanta przybliżyli: sierż. sztab. Joanna Wolińska oraz sierż. sztab. Marcin Dębowski z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, którym składamy serdeczne podziękowania.
MB
 
 
2019-10-21 - seans filmowy w kinie Sokolnia w Słupcy
W dniu 21 października 2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu pt. "Legiony". Tematyka dzieła filmowego doskonale nawiązuje do zbliżającej się kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pamięci uczniów na długo pozostanie obraz legionistów, którzy swą wiarą i bohaterstwem przyczynili się do spełnienia snu o wolnej Polsce.
BB
 
2019-10-18 - Nagroda Wójta Gminy Słupca i awans zawodowy
Miło nam poinformować, że 18 października 2019r. podczas gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej Pani Anna Kozłowska została nagrodzona Nagrodą Wójta Gminy Słupca za "osiągnięcia w pracy dydaktycznej, za umacnianie więzi z lokalną wspólnotą i inicjatywy służące naszej społeczności". Gratulacje odebrała również Pani Marta Grabarska, która uzyskała kolejny stopień awansu zawodowego.
Gratulujemy!
MJ
 
 
 
2019-10-16 - udział w projekcie „Fizyka – pasja – społeczeństwo”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej biorą udział w projekcie Fizyka -pasja-społeczeństwo realizowanym przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt skierowany jest do społeczności z obszaru całej Polski, której członkowie pragną rozwijać swoją wiedzę i zdolności z zakresu fizyki. Projekt realizowany jest w ramach współpracy szkoły z Centrum Edukacji Obywatelskiej, będącego największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Uczniowie podczas realizacji projektu poszukują nowatorskich rozwiązań problemów fizycznych.
 
16 października 2019r. grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej wzięła udział w warsztatach eksperymentalnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież, pod kierunkiem doktorantów pana Mateusza Winkowskiego i Adama Spyry, wyznaczała gęstość ciał stałych. Podczas ćwiczeń uczniowie wykonywali pomiary gęstości ciał oraz wyznaczali ich objętość trzema sposobami: przez bezpośrednie wymiarowanie, wyznaczanie zmiany objętości cieczy po zanurzeniu ciała oraz przy użyciu prawa Archimedesa. Otrzymane w ten sposób wyniki mogli dyskutować, zwracając uwagę na  niepewności pomiarowe i różnice w otrzymanych wynikach. Przeprowadzone eksperymenty umożliwiały im również zidentyfikowanie materiału, z którego wykonane były ciała. Dzięki wykonanym ćwiczeniom uczniowie mogli podjąć się wyznaczenia gęstości ciała nieforemnego.
ES
 
 
2019-10-15 - spotkanie ze strażakami
W ramach realizacji Wewnątrzszkolnego Programu Doradztwa Zawodowego w dniu 15 października 2019 roku dla uczniów klasy VIII zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami zawodu strażaka. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z: zadaniami straży pożarnej, doborem i rekrutacją do zawodu, etapami i kryteriami jakie musi spełnić kandydat na strażaka.
Strażacy przypomnieli również uczniom, że podstawowym zadaniem Straży Pożarnej jest niesienie pomocy ludziom, których życie lub zdrowie są zagrożone. Przedstawili jakie predyspozycje musi posiadać osoba, która chce zostać w przyszłości strażakiem.
Niewątpliwie jest to zawód o bardzo wysokim ryzyku zawodowym, na co wpływają czynniki związane m.in. z zanieczyszczeniem lub brakiem powietrza, wysoką temperaturą, substancjami chemicznymi oraz wszelkimi urazami fizycznymi oraz psychicznymi.
Zawód strażaka przybliżyli: młodszy kapitan Sławomir Rosiak, młodszy aspirant Maciej Patrzykąt, młodszy ogniomistrz Przemysław Andrzejak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy, którym składamy serdeczne podziękowania. Spotkanie zorganizowała pani Monika Barańska.
MB
 
 
2019-10-15 - Święto Komisji Edukacji Narodowej - Kredki zamiast kwiatków
Kredki zamiast kwiatków
Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej postanowili włączyć się w zbiórkę organizowaną przez Oddział Dziecięcy słupeckiego szpitala. Zamiast tradycyjnych kwiatów, otrzymali zgodnie z wcześniejszym apelem - kredki, pisaki, bloki rysunkowe, które zostaną przekazane do słupeckiego szpitala wraz z grami i puzzlami zebranymi wcześniej podczas zbiórki zorganizowanej w szkole.
 
Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich Uczniów złożył Dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Do życzeń przyłączyli się także przedstawiciele Rady Rodziców, którzy aktywnie wsparli akcję nauczycieli Kredki zamiast kwiatków. Nauczyciele dziękują Uczniom i Rodzicom za zrozumienie i przyłączenie się do tej akcji. "Mamy nadzieję, że zebrane materiały przyczynią się do poprawy samopoczucia małych pacjentów słupeckiego szpitala".
 
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Danuta Samul wręczyła nagrody dla nauczycieli i pracowników szkoły życząc wszystkim dalszych sukcesów. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: mgr Monika Barańska, mgr Justyna Gola, mgr Marta Grabarska, mgr Honorata Wiatrowska, mgr Edyta Selka, mgr Anna Majdecka, mgr Grzegorz Wysocki, mgr Mirosław Jadrych, mgr Barbara Bereszyńska, mgr Marcin Majdecki oraz Justyna Kapuścińska i Tomasz Borowiec.
 
MG
 
 
2019-10-11 - uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów
Dzień 11 października to wyjątkowa data dla uczniów klasy pierwszej. Tego dnia pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na uczniów naszej szkoły. W tym niezwykłym wydarzeniu towarzyszyli im rodzice, uczniowie klas 2 i 3 oraz zaproszeni goście: dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Słupca pani Jarosława Kobos, przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Purul oraz ksiądz proboszcz Tadeusz Stasiak. 
Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której pierwszoklasiści, przygotowani przez swoją wychowawczynię Justynę Marszałkowską, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Kolejnym punktem programu był test sprawnosciowy przygotowany przez panią Monikę Barańską. Cześć artystyczną zakończyły występy klasy drugiej i trzeciej, które z wychowawczyniami Justyną Golą i Honoratą Wiatrowską, przygotowały wspaniałe widowisko dla młodszych kolegów.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania, którego dokonała Pani Dyrektor Danuta Samul. Dzieci na pamiątkę tego wydarzenia otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz medale.
Na zakończenie najmłodsi uczniowie zostali obdarowani prezentami od pani Wójt Gminy Słupca Grażyny Kazuś, pani Dyrektor CUW Jarosławy Kobos, przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszki Purul, kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej oraz od rodziców, którzy przygotowali wyjątkowe rogi obfitości.
JuM
 
 
2019-10-07 - Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole
W dniach 7-11 października 2019r. w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania (Code Week) uczniowie klasy V i VI mogli poznać podstawowe zasady rozgrywania końcówek szachowych (mat w kilku ruchach), a poprzez włączenie do tego kodowania uczyli się, że programowanie to nie tylko praca z komputerami, programami i językami programowania, ale przede wszystkim sposób myślenia i poszukiwanie rozwiązania problemu - dzięki kodowaniu offline bez użycia technologii informacyjnej rozwiązywali problemy programistyczne. Najwięcej emocji wzbudziły jednak rozgrywki w grze strategicznej Duel, w czasie których dwie lub cztery drużyny na planszy szachowej rozgrywały pojedynki kodując działania, których celem było zablokowanie lub "zbicie" przeciwników. Zajęcia w ramach akcji CodeWeek prowadził Mirosław Jadrych.
Do promowania nauki programowania bez użycia komputera włączyli się także uczniowie i wychowawczyni klasy III Honorata Wiatrowska, którzy swoje działania realizowali m.in. za pomocą specjalnego robota – gąsienicy Code-a-Pilar, dzięki której przy okazji zabawy, wprowadzane jest kodowanie i programowanie dla najmłodszych dzieci.
MJ
 
 
2019-10-10 - turniej unihokeja
Dnia 10 października 2019r. odbyły się pierwsze zawody w roku szkolnym 2019/2020 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII). O prymat w Gminie Słupca i Puchar Wójta walczyli unihokeiści. W zawodach wzięło udział pięć szkół z Drążnej, Cienina Kośćielnego, Cienina Zabornego, Koszut oraz gospodarza zmagań Kowalewa Opactwa. Drużyny grały w systemie "każdy z każdym", każdy mecz po dwanaście minut. Z dwoma porażkami i dwoma wygranymi meczami uczniowie z naszej szkoły zajęli III miejsce w turnieju.
Wyniki spotkań naszej drużyny:
Cienin Zaborny - Drążna   2:0
Drążna - Koszuty    0:4
Drążna - Cienin Kościelny   4:1
Kowalewo Opactwo - Drążna   0:1
Szkołę z Drążnej reprezentowali: Jakub Strzelczyk, Fabian Tylkowski, Bartłomiej Purul, Bartosz Molenda, Szymon Kukulski, Igor Jóźwiak, Jakub Kołodziejczak, Alan Witasik, Mateusz Krysiński, Kacper Staszak, Adrian Nowaczyk.
GW
 
 
2019-10-09 - otrzęsiny klasy VI i VII
Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 9 października 2019 roku odbyły się otrzęsiny klasy VI i VII. Uroczystość ta miała na celu przyjęcie uczniów w mury naszej szkoły oraz ich wzajemne poznanie się. Jak przystało na wagę tego święta udział wzięli uczniowie klasy VI z wychowawcą Panią Edytą Selką i klasa VII z Panią Anną Kozłowską. Uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Strzelczyk z klasy VIII, pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Moniki Barańskiej.
Po krótkim powitaniu rozpoczęła się prezentacja klas przez przedstawiciela klasy VI i VII. Po zaprezentowaniu klas, rozpoczęły się różne konkurencje sprawdzające ich umiejętności, np.: "Ziemniak parzy" (zadanie polegało na jak najszybszym obraniu ziemniaków i dokładności), "Jajko – sztafeta" (do pokonania był tor przeszkód), oraz "Mistrz malarstwa", która dedykowana była dla wychowawców klasy. Zadaniem ich było narysowanie natury z zamkniętymi oczami i lewą ręką.
Po rozrywce nadszedł czas na oficjalne przyjęcie „kociaków” do naszego grona przez złożenie ślubowania. Po ślubowaniu odbyła się dyskoteka integracyjna dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Był to mile spędzony czas, a uczniowie na pewno go zapamiętają i będą dobrze wspominać.
MB
 
 
2019-10-09 - Wybory w naszej szkole - Młodzi Głosują
Na przełomie września/października 2019r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w realizację projektu "Młodzi Głosują”, którego koordynatorem pani Barbara Bereszyńska – nauczyciel historii i wos-u. W tej edycji udział wzięło ponad 900 szkół w Polsce.
 
Przedstawiciele klasy VIII: Kinga Andrzejewska, Wiktoria Cierniak, Dominik Czerniejewski oraz Martyna Kamińska przeprowadzili na terenie szkoły szereg działań profrekwencyjnych przed wyborami. Przewodniczącym zespołu został Dominik, którego zapał i umiejętności przywódcze pozwoliły na skuteczną realizację zamierzonych planów. Osoby o zdolnościach plastycznych zajęły się wykonaniem plakatu informującego o głosowaniu w szkole. Kolejne osoby przeprowadziły wśród uczniów sondaż przedwyborczy, a uczennica Martyna Kamińska przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą programów wyborczych poszczególnych partii. W okresie przedwyborczym regularnie informowano przez radiowęzeł o zbliżających się szkolnych wyborach. Każdego dnia przypominano uczniom termin wyborów i zachęcano do głosowania. Na godzinach wychowawczych zespół projektowy dostarczał informacji uczniom na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz przeprowadził sondaż przedwyborczy.
 
Szkolne wybory parlamentarne przeprowadzono 9 października 2019r.. Lokal wyborczy został umieszczony na górnym korytarzu. W centralnym miejscu usytuowano stół, przy którym siedziała komisja z przygotowanymi listami do głosowania, obok znajdowała się urna, do której wyborcy wrzucali wypełnione karty do głosowania. Na holu znajdowały się także dwa stanowiska dla głosujących, zapewniające dyskrecję i tajność wyborów. Każdy, kto miał legitymację lub dowód osobisty mógł wziąć udział w szkolnych wyborach parlamentarnych. Na 50 osób uprawnionych do głosowania (klasy V-VIII), głos oddało 45 osób. Nieważnych głosów było 10. Największą liczbę 23 głosów młodzieżowych wyborów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, wyprzedzając PSL – 4 głosy, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 3 głosy, Koalicja Obywatelska i AZER – po 2 głosy i Konfederacja Wolność i Niepodległość – 1.
 
Uczniowie ze szkoły w Drążnej bardzo poważnie podeszli do głosowania. Zauważyć można, że na poglądy uczniów w znacznym stopniu mają wpływ rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele i znajomi.
BB
 
 
2019-10-09 - Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt i Chłopców
Dnia 9 października 2019 na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słupcy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt i Chłopców. W zawodach w kategorii dziewcząt wystartowało 7 drużyn, natomiast w kategorii chłopców - 6. Po losowaniu w grupie  A zespół z Drążnej zagrał z dziewczętami z SP 1 Słupca oraz z Łukomem. W grupie chłopców znalazły się zespoły z Zagórowa i Koszut. Dziewczęta po zajęciu w grupie 2 miejsca awansowały do półfinału. Ostatecznie zajęły IV miejsce, a chłopcy miejsce V - VI.
Nasza szkołę reprezentowali: Daria Żak, Lidia Bagrowska, Bartosz Molenda, Igor Jóźwiak.
Opiekun grupy: Monika Barańska
MB
 
 
2019-10-09 - spotkanie uczniów klas I - III z policjantem
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Dlatego w środę, 9.10.2019 uczniowie klas I-III mieli przyjemność spotkać się z sierżantem sztabowym Komendy Powiatowej Policji w Słupcy Marcinem Dębowskim. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Podczas spotkania była też mowa o tym, jak należy się zachować w przypadku ataku przez psa. Dzieci przypomniały sobie również jak i kiedy należy korzystać z telefonu alarmowego 112 i 997. Na zakończenie spotkania wszyscy udali się do najbliższego przejścia dla pieszych by pomyślnie zdać egzamin prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań.
HW
 
 
2019-10-08 - Mistrzostwa Gminy Słupca w Unihokeju Dziewcząt
Dnia 8 października 2019 roku na hali w Kowalewie Opactwie odbyły się Mistrzostwa Gminy Słupca w Unihokeju Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. O prymat Mistrza Gminy walczyło 5 zespołów z: Drążnej, Cienia Zabornego, Cienina Kościelnego, Kowalewa Opactwo oraz Koszut.
Zawodnicy rozegrali spotkania systemem „każdy z każdym”, w którym każdy z meczów trwał 2x6 minut.
Wyniki naszych meczy:
Cienin Zaborny – Drążna
2:0
Drążna – Koszuty  
1:0
Drążna – Cienin Kościelny
0:2
Kowalewo Opactwo – Drążna
0:0
Ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce.
Skład drużyny dziewcząt: Nadia Gołdych, Kinga Andrzejewska, Wiktoria Sobczak, Lidia Bagrowska, Wiktoria Cierniak, Julia Strzelczyk, Karina Bartyszak, Daria Żak.
Opiekun zespołu: Monika Barańska
MB
 
 
2019-10-04 - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - kolejny raz promujemy matematykę i tabliczkę mnożenia!
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
 
04 października 2019r. obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej była jedną z kilku tysięcy szkół z całego świata, które wzięły udział w tym wydarzeniu. Tego dnia w szkole w Drążnej oraz w kilku okolicznych miejscowościach i w Słupcy, a ze względu na wyjazd części naszych uczniów-egzaminatorów do Poznania, także 3 i 5 października przeprowadzona została akcja egzaminowania ze znajomości tabliczki mnożenia.
 
Wyruszyliśmy pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!", by przeegzaminować napotkane osoby. Zdecydowana większość egzaminowanych pomyślnie rozwiązywała zadania otrzymując za to imienny certyfikat "Eksperta Tabliczki Mnożenia".
 
Akcja miała na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i od razu przywoływała w pamięci wszystkim egzaminowanym mile spędzone szkolne lata. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji mogli zapomnieć o tabliczce mnożenia, mieli okazję do jej przypomnienia, a dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością (nie)trudnych przypadków mnożenia. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji dziękujemy, a Ekspertom gratulujemy ich wiedzy!
 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to także inne działania - 4 października od rana w czasie zajęć w szkole uczniowie zmagali się nie tylko z tabliczką mnożenia, ale także z o wiele trudniejszymi zadaniami - pracując w zespołach rozwiązywali problemy wymagające zastosowania mnożenia (i innych działań) w bardzo różnorodnych sytuacjach. 
 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w szkole w Drążnej organizowali nauczyciele: Mirosław Jadrych i Edyta Selka.
MJ
 
 
 
 
2019/2020 - Stypendium dla ucznia w projekcie „Słupca stawia na eksperyment!”
W projekcie „Słupca stawia na eksperyment!” realizowanym w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej roku szkolnym 2019/2020 dla jednego spośród uczestniczących w nim uczniów przyznane oraz wypłacane będzie stypendium. Warkunki i tryb przyznania oraz wypłacania stypendium zawarte są w zamieszczonym poniżej Regulaminie. Aby ubiegać się o wspomniane stypedium należy wypełnić załączony również poniżej wniosek.
 
Do pobrania:
Regulamin
 
 
Projekt „Słupca stawia na eksperyment!” realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
 
2019-10-02 - laserowy paintball klasy V i VI
"…Tę wojnę wygra tylko jeden…"
 
Po zajęciach lekcyjnych w dniu 2 października 2019 roku uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawczyniami udali się do Wrześni na paintball laserowy. Wyjazd miał charakter integracyjny. Uczniowie podzieleni na 4 grupy prowadzili zaciętą bitwę o honor i zwycięstwo. Pole walki charakteryzowało się dużym zróżnicowaniem terenu – posiadało mnóstwo kryjówek, zabudowań, mrocznych miejsc, dzięki którym uczniowie poczuli się jak prawdziwi żołnierze na froncie. Idealne warunki do gry oraz dobry humor zapewniły uczestnikom wspaniałą zabawę.
BB
 
 
2019-10-01 - całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
 
Od 1 października 2019r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
 
 
 
2019-09-30 - Dzień Głośnego Czytania
 
 
 
2019-09-30 - Dzień Głośnego Czytania i Dzień Chłopca w kl. I- III
Dzień Głośnego Czytania  i Dzień Chłopaka w kl. I- III
30 września 2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim  Dniu Głośnego Czytania.  Święto organizowaliśmy w ramach akcji czytelniczej sieci sklepów Biedronka „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem akcji jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. To właśnie czytanie pełni ważną rolę w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Tego dnia zaproszony gość - pani Dyrektor - przeczytała nam wybrane przygody Słodziaków. Uczniowie okazali się uważnymi słuchaczami, ponieważ odpowiedzieli na wszystkie skomplikowane pytania sprawdzające słuchanie tekstu w quizie „Milionerzy”.  Braliśmy też udział w zabawach ruchowych oraz przygotowywaliśmy maski wybranych zwierzaków. Wcześniej wykonaliśmy też dekorację  z materiałów użytych wtórnie (czyli śmieci :) będącą ilustracją do rozdziału „Księżyc”, która pokazuje siłę wyobraźni  i kreatywność naszych uczniów :) Tego dnia świętowaliśmy również Dzień Chłopaka.
Chłopcy otrzymali życzenia i miłe upominki od swoich koleżanek. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
JG
 
 
2019-09-28 - Sobotnie Warsztaty Przyrodnicze
28 września 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez Panią Natalię Jędrzejczak z Wędrownego Zakładu Kultury. Warsztaty są elementem projektu Stowarzyszenia Krotochwile. W trakcie warsztatów uczniowie zbierali rośliny rosnące w okolicy szkoły, a następnie przygotowywali preparaty do obejrzenia pod mikroskopem. W dalszej części warsztatów poznali lokalne gatunki ziół. Na zakończenie spotkania z przyrodą odbył się quiz z rozpoznawania roślin po zapachu.
DS
 
 
2019-09-27 - Noc Naukowców w Poznaniu
27 września 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej wzięli udział w zajęciach, które odbywały się na Politechnice Poznańskiej podczas Nocy Naukowców. To noc pełna niezapomnianych wrażeń - w tym samym czasie w całej Europie odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Tej jednej nocy naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością.
Młodzież naszej szkoły miała okazję zapoznać się z działaniem rakiet, poznać ciekawostki lotnicze, wysłuchać relacji z fascynującej podróży do państw leżących na obrzeżu Półwyspu Arabskiego. Pokaz wzbogacony został fotografiami z wędrówek po Jemenie, Omanie i Bahrajnie. Młodsi uczniowie mogli przekonać się czy można wytworzyć prąd z ziemniaka i pomidora. Spacerując po korytarzach Politechniki Poznańskiej uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się wystawie robotów z różnych dziedzin, zbudowanych przez członków Koła Naukowego i pracowników uczelni oraz podziwiali pneumatyczny stymulator rzutów karnych. Na zakończenie naszego pobytu zobaczyliśmy model budynku z działającą instalacją wentylacji mechanicznej. Poznaliśmy praktyczne zastosowania kamery termowizyjnej w budownictwie.
Celem wycieczki była popularyzacja nauki, zachęcenie uczniów do poszerzania swojej wiedzy oraz zaciekawienie otaczającym nas światem. Uczniowie poznawali zasady fizyki i chemii, uczestniczyli w wykładach, ćwiczeniach i pokazach. Wycieczka była bardzo udana, a uczestnicy ogromnie zadowoleni i zauroczeni przedstawionymi prezentacjami i pokazami, dzięki którym mogli z bliska zobaczyć i dotknąć niecodzienne zjawiska oraz poczuć akademicką atmosferę.
ES
 
 
 
2017-09-27 - Europejski Tydzień Sportu
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. Sport i aktywność fizyczna mają znaczny wpływ na dobre samopoczucie obywateli. Poziom aktywności fizycznej w niektórych krajach Europy nie tylko nie rośnie, lecz nawet spada. Odpowiedzią na ten problem jest Europejski Tydzień Sportu. Ma on na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Inicjatywa ta ma zachęcać ludzi do regularnej aktywności fizycznej i stworzyć możliwość częstszego uprawiania sportu na co dzień.
W ramach tej inicjatywy w naszej szkole wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w różnych zabawach o charakterze sportowym. Miały one na celu propagowanie sportowego i zdrowego stylu życia na codzień oraz  uświadomić, jak ważna jest aktywność fizyczna w wielu aspektach naszego życia.
GW
 
 
 
2019-09-26 - wyjazd do Chełmna nad Nerem do Muzeum byłego Niemieckiego Obozu zagłady Kulmhof
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej biorą udział w Programie Profilaktycznym „Spójrz Inaczej”
 
Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej w okresie od 23 września do 19 grudnia 2019 roku uczestniczą w Programie Profilaktycznym „Spójrz Inaczej” z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom alkoholowym i narkotykowym. Program realizowany jest w ramach zadania  „Zacznijmy wcześniej – przeciwdziałanie uzależnieniom narkotykowym i alkoholowym” i jest elementem projektu, który zorganizowało Stowarzyszenie Młode Ostrowite. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w warsztatach: muzycznych, tanecznych, z zakresu profilaktyki oraz w wycieczkach do Chełmna nad Nerem, do Kopalni Soli w Kłodawie, do Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz w wyjazdach do kina i na termy.
26 września 2019 roku odbyła się pierwsza wycieczka w ramach projektu. Był to wyjazd do Chełmna nad Nerem do Muzeum byłego Niemieckiego Obozu zagłady Kulmhof. Zwiedzanie wystaw w muzeum, udział w warsztatach i obejrzenie filmu przybliżyły uczniom temat okrucieństw II wojny światowej. Poznali losy nie tylko Polaków, Żydów i Romów, ale także Rosjan, Niemców, Czechów i Austriaków. Zobaczyli nieprawdopodobny obraz cierpienia ponad 200 tyś. ofiar w obozie funkcjonującym jako ośrodek natychmiastowej zagłady.
W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy V ze szkoły w Drążnej z opiekunem Danutą Samul oraz uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem z opiekunami Anną Durczyńską, Marleną Zywert i Marcinem Wiatrowskim.
DS
 
 
 
2019-09-23 - Sprzątanie świata
Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się do wspólnych działań na rzecz poszanowania środowiska. Dziś, tj. 23 września uczniowie kl. 1-3 brali udział w akcji sprzątania świata. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Głównym celem akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania "świata", wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
HW
 
 
2019-09-19 - uczniowie klas 1-3 poznają dalszy ciąg przygód bohaterów serii filmów Toy Story
19 września uczniowie klas 1-3 wybrali się do kina Helios w Koninie. Dzieci obejrzały film animowany "Toy Story 4", który nie tylko jest pełen zabawnych scen ale i w mądry i wyważony sposób opowiada o poszukiwaniu przyjaciół, nabieraniu odpowiedzialności za nową rolę i gotowości do poświęceń. Po udanym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili do szkoły.
HW
 
 
2019-09-17 - Żywa lekcja historii i widowisko "Schron"
Lekcja historii
     W dniu 17 września 2019r. uczniowie klas V – VIII w godzinach przedpołudniowych uczestniczyli w nietypowej lekcji historii poprowadzonej przez Pana Marcina Podemskiego - pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, który przedstawił „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce”.
     Zaprezentowany materiał ikonograficzny opatrzony był szczegółowym komentarzem prowadzącego zajęcia. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się interesującemu wykładowi i chętnie brali udział w dyskusji.
 
 
Zawsze pamiętaj o pogrzebanych w historii
     17 września 2019r. o godz. 18:00 społeczność Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej upamiętniła 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Danuta Samul od krótkiego przemówienia i powitania gości, wśród których byli m.in. Przewodniczący Rady Gminy Słupca Pan Jerzy Kopczyński, Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Młodojewie ks. Tadeusz Stasiak, Radni Gminy Słupca -  Pan Jan Kujawa i Pan Damian Piasecki, Prezes Caritas przy Parafii w Młodojewie - Pani Katarzyna Sobczak oraz długoletni przyjaciel szkoły Pan Zygmunt Karwecki. Szczególnymi gośćmi wieczoru byli świadkowie najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku - Panie Zofia Sobczak i Wanda Pałucka. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili także mieszkańcy Drążnej i okolic oraz rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
     Po Pani Dyrektor na scenę wyszli artyści - w swoim wystąpieniu młodzi aktorzy przedstawili wydarzenia towarzyszące Polakom we wrześniu 1939r.. Słowa piosenek, wiersze i scenki widowiska zatytułowanego „Schron” przybliżyły widzom atmosferę przerażających doświadczeń Polaków, którym przyszło żyć w świecie strachu, spadających bomb, strzelanin i pogardy dla drugiego człowieka i jego życia. Swoje zdolności wokalno-aktorskie zaprezentowali: Julia Gorzelańczyk, Nikola Gołębiowska, Dominik Czerniejewski, Wiktoria Sobczak, Roksana Gołdych, Krzysztof Szczepaniak, Nadia Gołdych, Patrycja Baranowska, Jakub Kołodziejczak, Martyna Kamińska, Daria Żak, Wiktoria Cierniak, Kacper Staszak, Kinga Andrzejewska, Julia Strzelczyk, Alan Witasik, Wiktoria Ciesielska. Gościnnie wystąpili także Anna Najdzińska, której akompaniował pan Damian Piasecki i Nikola Witasik – absolwentka naszej szkoły.
     Wieczór pełen wspomnień i zadumy zakończył się przy wspólnym stole - spotkaniem ludzi różnych pokoleń – dziadków, rodziców i dzieci.
BB, AK
 
 
2019-09 - Wiata przy boisku wielofunkcyjnym w Drążnej
Wiata przy boisku wielofunkcyjnym w Drążnej
Na początku września 2019r. przy boisku wielofunkcyjnym ustawiona została wiata zakupiona z funduszu sołeckiego Sołectwa Drążna. Boisko to służy uczniom Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej oraz mieszkańcom sołectwa Drążna.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej dziękuje mieszkańcom Sołectwa za przeznaczenie funduszy na ten cel, a także Panom Janowi Kujawie, Markowi Miętkiewiczowi, Łukaszowi Kujawie i Romanowi Kaleckiemu za pomoc przy postawieniu wiaty przy boisku.
 
 
 
2019-09-02 - Program „Aktywna Tablica”
Program „Aktywna Tablica”
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej uczestniczy w Programie „Aktywna Tablica”. W ramach programu pozyskała interaktywny monitor dotykowy. Program finansowy jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organu prowadzącego szkołę. Tablice, monitory interaktywne są jednymi z najnowocześniejszych i najbardziej atrakcyjnych dla uczniów urządzeń edukacyjnych.
 
2019-09-02 - Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 i akcja "Przerwany Marsz"
Przerwany Marsz ... w Drążnej
     Wakacje 2019 są już tylko wspomnieniem - 2 września 2019r. o godzinie 8:15 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej.
Pani Dyrektor Danuta Samul powitała przybyłych na tę uroczystość gości: Wójta Gminy Słupca Panią Grażynę Kazuś, Radnego Gminy Słupca Pana Jana Kujawę, proboszcza młodojewskiej parafii ks. Tadeusza Stasiaka, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników szkoły, Uczniów, a także osoby, które mieszkają w naszym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny. Akcja, która towarzyszyła inauguracji roku szkolnego - „Przerwany marsz…”  - to symboliczne dokończenie przerwanego przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. W ten sposób stworzyliśmy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który stał się cennym doświadczeniem dla uczniów.
MJ